Söğüt Köyü Çatışması

SÖĞÜT SAVAŞI

Fransızlara dost olmayanların ve ikna edilemeyenlerin evleri yakılır. Yukarı Karafakılı köyünün büyük kısmı tahrip edilir. Yukardan uçaklar bombalarken yerden piyadeler evleri yakarlar. Evleri yakan Fransızlara karşı çeteler direnişe geçer. Yakma işi Kışlak deresinden başladı. Yoluklara doğru çekilirken önlerine gelen yerleri yine yaktılar. Evleri yakılanlardan bazıları: Gök Mehmet Yıldırım, Mustafa Ay, Mahmut Meşe, İsmail Kurt, Mehmet Cura, Mustafa Çoban.

Yoluklardan evleri yakılanlar: İsmail Taş, Halil Palta, Ahmet Keferdiz, Nahsen (paşa) Kuş, Mustafa Kaya, Hüseyin Toprak, Mustafa Zehir.

Çekilmekte olan Fransızlar Söğüt mezarlığının Güneydoğusundaki Sarkız mevkiinde tutunurlar. Burada şiddetli bir çatışma olur. Bu Çatışmada bulunanlardan bazıları: Karafakılıdan Durak Ateş, Hüseyin Sarıbeyoğlu, Mustafa Kömbe, Mehmet Yılmaz, Hüseyin Atmaca. Yoluklardan Tıbık Hasan, Hüseyin Kara, İsmail Taş, Mehmet Gök, Hasan Bolat, Ahmet Tesbi, Mehmet Çinçin, Ömer Ok, Mustafa Kaya, Hasan Toprak. Söğüt’ten Mehmet Köstü, Süleyman Toprak, Mehmet Ali Tufan, Ahmet Tufan, Kör Velinin Oğulları Mehmet ve Ahmet Gürler, Culfa Ahmet Süzen, Süleyman Ceridoğlu, Gülle ve oğlu Mustafa, Dönenin oğlu Mehmet Çapar ve oğlu Mustafa Çapar, Karabostanların Koca Ali Karabay, Halil Karabay, Osman Karabay, Güllüş Hacı. Bunlardan Mehmet Ali Tufan, düşman kumandanını hücum emri vermek için bağırırken ağzından vurmuş ve “ağzından vurdum” diye bağırmıştır. Hem vurması ve hem de nerden vurduğunu görmesi düşmanı korkutuyor.