Leçe Çatışması

Karafakılı köyünden Çerkez Hüseyin (Atmaca)’dan 27 Ocak 2001′de aktaranlar Yoluklarlı Mustafa Palta ve Yukarıkarafakılılı Ali Ahraz.

Kabaktepe’de bağda çift sürüyordum. Leçe tarafından derince silah sesleri duydum. Bir şeyler olduğunu anladım. Tüfeğimle havaya üç kurşun sıktım. Böylece silahlı köylüler, Bağarası ve Yolak mevkiinden aşağıya, Aşağıkarafakılı köyüne doğru ilerledik. Evler yanıyordu. Güdü Ali hüyüğünün tepesinde düşman makinalı tüfeği yerleştirerek cephe hattı kurmuştu. Yukarıkarafakılı, Yoluklar ve Söğüt çeteleri Yolağı tuttuk. Arkadan(Kuzeydoğudan) da Leçe (Aşağıkarafakılı) çeteleri hücum etti. Böylece düşman iki ateş arasında kaldı. Yanımızda Tiyek ve Dedemli çeteleri de bulunuyordu. Leçe çeteleri arasında Kürt Salmanı Poşo gurubu da yer aldı.Bu adamın bağırması düşmanı korkutuyordu.

Düşmanda Durum: Güdü Alilerde karargah kurmuş. Güdü Aliler ve Aşağıkarafakılıdaki bütün evler yakılmıştı. Oradan Hassa’ya taarruz etmişler. Buradan kovalanınca Leçedeki karargahlarına kaçmışlardı. Karargah dağılmış, buraya doğru kaçanlar ise Çaltılı suyunda boğulmuşlardı. Bazıları esir alınarak makinalı tüfeğin kullanılması öğrenilmiştir.Atlar ele geçirilmiş. Bu müsademeden sonra mermi sıkıntımız kalmadı.Bu savaştan kaçabilen Fransızlar Hacılar’a gittiler.

Ali COŞKUNER