Hassa'ya Has

Çok Kıymetli Ziyaretçimiz…

Hassa’nın o eşsiz havası ve suyundan bahsetmeye zaten gerek görmedik. Sadece Ödek suyundan içmemeniz tavsiye edilir.

Bu sayfada sizlere sadece Hassamızda üretilen ve başka hiç bir yerde yetiştirilmesi mümkün olmayan ürünlerimizi tanıtacağım. Ve de taklitlerinden sakının diyeceğim.

Eş, dost ve çoluk çocuğunuza Hassa’dan bir hediye götürecekseniz ve götüreceğiniz bu hediyenin üst düzeyde bir hediye olmasını istiyorsanız mutlaka aşağıda tanıtılan ürünleri tavsiye ederim.

1-Zeytin ve Yağı : Zeytinlerimiz, yeşil iken bile, sadece kırıp suya ıslayarak terbiye edilebilmektedir. Yani son derece kolay, emeksiz ve masrafsız olarak sofraya gelmektedir. Tabii ki isteyenler içerisine limon, nar ekşisi, biber gibi katkılarda ekleyebilirler.

Yağ ise Yörede yetişen zeytinlerden çıkarılmaktadır. Bu zeytinlerin aradığı iklim ve toprak özellikleri sadece Hassa’da bulunmaktadır. Bu nedenle zeytin yağınızı mutlaka Hassa’dan güvenilir bir yerden almanız gerekmektedir. Siparişinizi önceden verin sona kalmayın. Unutmayalım ki; can boğazdan gelir ve boğazdan geçer. Ağustos ayından itibaren yeşil zeytin bulunabilir. Kasım ayı yağ zamanıdır.

2-Nar ve Ekşisi : Yerli narlarımız hiç bir işlem yapmadan ağaç raflarda bozulmadan kışa kalabilmektedir. Ekşi, nuz ve tatlı çeşitleri bulunmaktadır.

Nar ekşisi, Yöremizde yetişen olgunlaşmış ekşi narlardan yapılmaktadır. Katkısız olanlar tercih edilir. Fazla ekşi istemeyenler önceden sipariş vererek içine biraz tatlı nar da karıştırılmasını isteyebilirler. Unutmayalım ki nar ekşisi bir hayat iksiridir. Ağustos ayından itibaren narlar olgunlaşır. Ekim-Kasım ayları ekşi çıkarma zamanıdır.

3-Üzüm ve Ürünleri
: Hassa üzümleri tat, sertlik ve koku yönünden Dünya’da bir tanedir. Bu üç özellik sadece Hassa üzümlerinde vardır. Ayrıca üzümlerden üretilen pekmez, cevizli sucuk, samsa, kesme, kırma gibi ürünler nefistir. İster yiyin, isterseniz hediye götürün. Üzümler cinsine göre Haziran ayında olgunlaşmaya başlar, Kasıma kadar bağlarda üzüm bulunur. Eylül-Kasım arası üzüm mamulleri zamanıdır.

Diğerleri daha sonra…
Ali COŞKUNER