Ekonomi

GİRİŞ : Ekonomik gelişmişlik-gelişmemişlik tamamen olmasa da büyük ölçüde insanlara bağlıdır. Çünkü Avrupa Kıtası, fiziki coğrafyası zayıf, fakat ekonomisi iyi Devlet örnekleriyle doludur. Fiziki coğrafyası zengin olduğu halde kötü yönetimden dolayı ekonomisi zayıf olan Türkiye gibi ülkeler de Dünya’da az değildir. Liselerde okutulan “Ülkeler Coğrafyası” dersi hep bunu anlatır.

Ekonomideki Olumsuzlukların Sebepleri

1-İç Çekişmeler : Hassa’da geçmişteki çekişmeler geride kaldı diye sevinmiştik. Ancak; yeni çekişmeler ortaya çıktı. Bazı kişiler hâlâ kendilerini önde göstermek için koşacakları yerde, diğer kişileri geriletmeyi tercih etmekteler. İktidar partisinin ilçe başkanının kendi partisinin belediye başkan adayının seçimi kaybetmesi için çalışması bunun en acı örneğidir. 1974 Yılında temeli atılan tekstil fabrikasının yapımı bu yüzden gerçekleştirilememiş ve bu bir kırılma noktası olarak insanlarımızı çok ortaklı yatırımdan ürkütmüştür.
2-Hassalıların harcadığı paralar Hassa dışına gitmektedir.
3-Tarım ve Orman arazileri verimli kullanılmamaktadır.
4-Yerüstü ve Yeraltı kaynakları ekonomiye kazandırılamamıştır.
5-Paralar (özellikle de Hassa Belediyesinde) boşa harcanmıştır. Hassa Belediyesi yıllardır hangi akla hizmet ettiği bilinmeden sokaklara çakıl dökerek sokak yollarını yükseltmiştir. Bunun faydası yok, zararı çoktur.
6-Nitelikli insan gücü yetiştirilmesinde çok geç kalınmıştır. Plânlı bir iş gücü yetiştirilmesi hedeflenmedi. Kendi imkanlarıyla yetişmeye çalışan insanlar kıskanıldı. Hassalı bürokratları kendi ellerimizle engellemeye çalıştık.Türkiye okullarında 1990′lı yıllarda kurulan bilgisayar laboratuarlarından biri de Hassa Lisesinde kurulmuştu. Vizyonsuz yetkililerin hakim olduğu Hassa’da bir eğitim politikası oluşturulamadı. Buralardan sadece çok sayıda bilgisayar okur-yazarı yetiştirildi. Bunların çoğu potansiyel “internet cafe” müşterisi oldular.
7-Beceriksiz ve seviyesiz siyaset anlayışı.
8-Yabancı hayranlığı : Unutulmamalıdır ki ; her girişim önce kendi çevresinde doğar, gelişir, büyür ve olgunlaşır. Kendi insanımızın her girişimine kıskançlık önyargısıyla ve “bizden bir şey olmaz” yaftasıyla bakmamalıyız. Sürekli olarak yabancıların bir şeyler yapmasını beklememeliyiz. Artık kendi özümüze dönelim ve çevremizdeki ekonomik oluşumları iyi niyetle destekleyelim.

ULAŞIM

Unutmayalım ki Hassa; bir zamanlar İskenderun’u Antep ve Halep’e bağlıyordu. Maraş-Antakya yolu yine buradan geçmektedir. Hassa halkı birbirleriyle çekişirken Dörtyol-Halep arasındaki önemini yitirmişti. Çünkü bu yol Hassalılarca yeterince korunamayınca İsyan halindeki Ermenilerin baskınlarına maruz kalarak Cebeli Bereket Mutasarrıflığınca ulaşıma kapatılmıştı. Eğer o yol 1909 yılında kapatılmasaydı bugün için Halep’e giden en önemli sınır kapımız olacaktı.

Çardak yolu hâlâ açılamadı. Bir zamanlar Hassa-Dörtyol ve Hassa-Osmaniye ulaşımının sağlandığı Nur Dağları üzerinde zamanımızın gerektirdiği nitelikte bir yol yapılamadı. 2004 Yılı Sonbaharında Hassa-Çardak Yaylası arasındaki yola asfalt döküldü. Bu asfaltlamaya hiç gerek yoktu. Çünkü bu yolun yaşıtı olan Topboğazı-İskenderun ve Fevzipaşa-Osmaniye yolları yenilendi. Oysa Hassa-Dörtyol ve Hassa-Osmaniye yolları hâlâ kapalı.

Devamı var….

Ali COŞKUNER